You are currently viewing Održavanje biljaka: Klematis održavanje – Klematis nega

Održavanje biljaka: Klematis održavanje – Klematis nega

Klematis

Neodoljivi Klematis zauzeće mesto u vašem srcu čim ga ugledate prvi put. Ova zavodljiva puzavica sa punim pravom nosi epitet Kralja puzavih cvetnica.

Njegovi raskošni padajući cvetovi opčiniće vas lepotom i ljubavlju.

Hibridne vrste Klematisa potiču uglavnom iz Kine i Japana, a danas se rado gaji u čitavom svetu i to zbog dugog perioda cvetanja i raskošnih cvetova u različitim bojama, oblicima i veličinama.

Najbolje uspevaju u severnoj hemisferi i razlikuje se čak 300 različitih vrsta Klematisa.

Klematis potiče iz porodice Ranunculaceae. Naziv Klematis potiče iz antičke grčke i reči klemašto u prevodu znači penjačica ili biljka koja se penje.

On je višegodišnja, zimzelena lozasta cvetnica koja se može saditi uz ograde, stubove, na balkonima, ali i nežno rasut po travi.

Gajenje Klematisa u dvorištima i baštama je izuzetno popularno, a u prilog tome ide i to što nije previše zahtevna biljka za sadnju i održavanje.

U zavisnosti od vrste njegovi cvetovi mogu biti sitni i delikatni ili bujni i veliki u širokom dijapazonu boja i mirisa.

Klematis cveta od kasne zime sve do sredine jeseni, te u njegovim čarima možete uživati dugo.

Može dostići visinu od 2 do 6 metara pa zahteva potporu u vidu mrežaste ograde ili tanjih drvenih merdevina.

Klematis sadnja

Klematis voli sunce i ono mu je preko potrebno za razvijanje neverovatnih cvetova. Ipak, vodite računa jer koren, odnosno mesto sadnje mora biti u hladu.

Zato se često samo mesto sadnje uvek upotpunjuje nekom drugom biljkom koja mu može pružiti adekvatan hlad.

Klematisu je potrebno i dosta vode, ali koren biljke mora biti dreniran, pa uvek na površinu i nekoliko centimetara iznad korena kao i ispod njega za adekvatnu drenažu postavite kamenčiće ili malču.

Sadnju je najbolje odraditi u kasnu jesen ili rano proleće i obavezno uz odgovarajuću potporu.

Već smo napomenuli da visina Klematisa zavisi od vrste koju ste odabrali za ulepšavanje svog prostora, te i potpora treba biti u skladu sa tim.

Sasvim dobra opcija je mrežasta ograda ili neka vrsta drvene potpore u vidu stubova ili merdevina.

Trebaće mu nekoliko godina da dostigne svoj maksimum u visini i cvetanju.

Rupa u kojoj sadite Klematis mora biti dovoljno velika kako bi imao dovoljno mesta za rast. Ona mora biti duboka i široka makar pola metra.

Klematis održavanje – Klematis nega

Klematis ne zahteva puno, ali je neophodno da pratite uputstva za održavanje vaše vrste Klematisa.

Važno je da ima dovoljno vode.

 Zaliva se obilno jednom nedeljno.

Malču oko same biljke potrebno je promeniti jednom godišnje.

Klematisu je potrebno đubrenje, a najbolje bi bilo da u te svrhe koristite đubrivo 5-10-5 ili đubrivo namenjeno ružama i paradajzu za velike i raskošne cvetove.

Do visine od nekih 30 centimetara potrebno je zaštititi Klematis od direktnih sunčevih zraka, što smo napomenuli na početku.

Tokom svoje prve vegetacione sezone, svi klematisi će imati velike koristi ako se vrhovi novih izdanaka otkinu, a zatim se klasično obrezuju prvog proleća posle sadnje.

Ovaj korak je važan i pomaže Klematisu da se grana i razvija.

Klematis problemi

Biljne vaši, paukovi i grinje su štetočine koje kao i većinu drugih biljaka napadaju i Klematis. Puževi isto tako obožavaju sočne listove Klematisa.

Važno je zaštiti biljku od štetočina uz pomoć posebnih preparata namenjenih u te svrhe.

Takođe, vodite računa o korenu i zalivanju. Previše vode kod korena može dovesti do truljenja.

Od ostalih problema na vašem Klematisu može se manifestovati bolesti stabljike, korena, pojava rđe na listovima i gljivice.

Bez obzira na probleme i trud koji ćete neminovno utrošiti na gajenje Klematisa, svakako je vredan i višestruko će vam uzvratiti.

Za bilo kakve dodatne informacije i rešavanje nedoumica kao i kupovinu Klematisa obratite se našem Evergreen timu koji je uvek tu za vas!

Vaš Evergreen.