Hedera Helix
Hedera Helix, poznata i kao sobni bršljan je jedna od najlepših puzavica koju možete gajiti u kući.
Hedera Helix je sa razlogom jedna od najpopularnijih sobnih puzavica koja će oplemeniti vaš životni prostor i u njega uneti dozu prirode koja vam je neophodna. Lako se gaji i održava, dekorativna je i odlična je za prečišćavanje vazduha.
Često je koriste za oplemenjivanje unutrašnjih, ali i spoljašnjih prostorija restorana, kancelarija i drugih poslovnih objekata.
Ako želite mali momenat egzotike u svom životnom prostoru Hedera je odličan izbor.
Uzgajanje bršljana u zatvorenom prostoru može biti neverovatno iskustvo, ako naučite par trikova za bujniji i lepši izgled ove fenomenalne penjačice koju često možete naći i pod imenom engleska puzavica.
Kućni bršljan može biti onaj sa zelenim i onaj sa šarenim listovima, ipak za koji god da se odlučite oplemeniće vaš prostor.
Možete ga držati i na terasi, kao dekoraciju i zaštitu od neželjenih pogleda.
Hedera je odlična opcija i za ukrašavanje spoljne fasade vaše kuće ili stana.
Sobni bršljen možete saditi u saksiji sa nekim štapom ili merdevinama koje će mu poslužiti za penjanje ili u visećim saksijama kako bi mogao slobodno da pada sa visine i stvori efekat prirodne, zelene zavese koja osvežava i čisti vazduh u vašoj sobi.
Hedera Helix nega
Nega i održavanje Hedere nije posebno komplikovano, ako ispunite određene uslove za njen rast.
Pokušaćemo da vam na što jednostavniji način objasnimo kako da od svoju Hederu pretvorite u prelepu puzavicu koja daje dušu vašem prostoru.
Hedera Helix sadnja
Kako ne biste u startu pogrešili, ukoliko se odlučite da posadite Hederu u saksiji važno je da to uradite na pravilan način.
Sobni bršljan zahteva zemljište na bazi tresetne mahovine sa dobrom drenažom.
Drenažu možete sami napraviti dodajući malo sitnog šljunka ili peska na dno saksije. Važno je da vaša saksija ima prostor za odlivanje viška vode prilikom zalivanja. Sadnju je najbolje izvesti u proleće.
Potrudite se da zemljište u koje sadite sobni bršljan bude bogato humusom, kako bi ste sprečili truljenje korena i pospešili brži rast i bujniju vegetaciju biljke.
Hedera Helix svetlost
Što se svetla tiče, Hedera Helix zablistaće u svetlim i osunčanim prostorijama.
Ipak, vodite računa da svetlost ne bude direktna. Možete koristiti i fluorescentno veštačko osvetljenje koje Hedera Helix obožava. Ukoliko primetite da joj lišće postaje sve tamnije zeleno i gubi svoje šarene linije to je jasan znak da ne dobija dovoljno svetlosti.
Hedera Helix temperatura
Što se temperature tiče nije previše zahtevna. Ne odgovaraju joj niske temperature ispod nule, te je zimi obavezno držite u toplijim prostorijama kako biste izbegli smrzavanje.
Ne voli ni ekstremno visoke temperature i direktnu sunčevu svetlost, pa joj svetla i prostorija normalne sobne temperature vazduha najviše prija.
Hedera Helix vlažnost
Vlažnost vazduha u prostoriji u kojoj Hedera raste trebalo bi da bude viša od 40 %. Ovo je normalna vlažnost vazduha u stanu i može se promeniti zimi tokom grejanja i leti pri velikim spoljnim temperaturama.
Tada možete nadoknaditi vlažnost koja je Hederi potrebna laganim orošavanjem njenih živopisnih listova jednom nedeljno.
Tokom zime dobar ovlaživač vazduha može vam takođe biti od koristi.
Kao i kod većine sobnih biljaka najvažnije je da ne preterujete sa zalivanjem. Umereno zalivanje i dobra drenaža učiniće vašu Hederu bujnijom i omogućiti joj brži rast.
Tokom letnjeg perioda potrebno je da je zalivate dva puta nedeljno, dok je tokom zime sasvim dovoljno jednom u deset dana. Vodite računa da zemlja u saksiji bude suva pre nego je zalijete.
Što se vode za zalivanje tiče, stvar je slična kao i kod drugih sobnih biljaka. Koristite odstajalu vodu sa česme, kišnicu ili destilovanu vodu.
Ne zaboravite da makar jednom nedeljno prebrišete listove bršljana vlažnom krpom ili istuširate biljku mlakom vodom.
Hedera Helix prihrana i orezivanje
Nema potrebe da orezujete sobni bršljan, ali ako baš želite uvek to radite na donjem delu stabljike lista.
Što se prihrane tiče ona je potrebna u periodu od marta do avgusta.
Za prihranu možete koristiti klasično tečno đubrivo za listajuće biljke i to jednom do dva puta mesečno.
Nemojte ni da preterujete, pratite rast i razvoj vašeg bršljana i nećete pogrešiti.
Sobni bršljan – problemi
Ne postoje neki značajni problemi koje bršljan ima, zato se i smatra biljkom laganom za održavanje.
Može se desiti da mu zbog nedostatka svetlosti listovi otpadaju ili gube šare, ili da ukoliko preterate sa zalivanjem koren istruli.
Što se parazita tiče najčešće ga napadaju biljne vaši i crveni pauk.
Njih se rešavate na uobičajen način, adekvatnim insekticidom.
Veoma važna informacija koja vam može biti od pomoći, ako se dvoumite oko kupovine biljke Hedera Helix jeste da može da poraste čak fenomenalnih 15 metara i više.
Ipak, tokom prve godine uzgajanja nemojte očekivati da će rast biti brz i neverovatan.
Potrebno joj je neko vreme nakon sadnje da pokaže svu svoju snagu i lepotu. Svakako je biljka koju ćete zavoleti.
Vaš Evergreen!