You are currently viewing Održavanje biljaka: Hrizantema održavanje – jesenja ruža nega

Održavanje biljaka: Hrizantema održavanje – jesenja ruža nega

Hrizantema (jesenja ruža)

Hrizantema (Chrysanthemum) je cvet koji najčešće možete videti u jesen. Njen bogat kolorit i njenu raskoš, prosto nemoguće je da ne primetite.

Hrizantema se često zove i jesenjom ružom, a jedna je od biljki koja ima najzanimljivije priče i legende.

Naime, ako pitate nekoga sa dalekog Istoka on će vam reći da je Hrizantema cvet sreće i uvek se vezuje za pozitivnost i dobro raspoloženje, dok se recimo u Evropi Hrizantema smatra cvetom smrti i najčešće se upravo ona nosi na groblje.

Jedno je sigurno, kao što su ljubičica ili visibaba simboli i vesnici  proleća, tako je i hrizantema sasvim sigurno vesnik jeseni.

Hrizantema je u Evropu stigla u XVII veku i to prvo u žutoj boji, zbog čega je dobila epitet “zlatni cvet”.

Mnogi je nazivaju jesenjom ili zimskom ružom iz razloga što cveta onda kada većina cveća umire ili spava.

Hrizantema dolazi iz porodice Compositae i u Kini se gaji već nekoliko vekova unazad.

Ova vrsta bele rade najpre se gajila u Aziji i smatrala se biljkom koja predstavlja moć života.

Danas Hrizanteme uglavnom u Aziji simbolizuju ponovno rađanje i sreću, u Evropi simpatiju dok se u Americi ova biljka smatra biljkom časti i poštovanja.

Ono što je sigurno, jeste da Hrizantemu obožavaju svi oni koji vole da im vrt i u jesen zablista raznobojnim, bogatim cvetovima jesenje kraljice.

Hrizantema gajenje

Najbolje bi bilo da Hrizantemu zasadite u proleće, kako bi ona do perioda cvetanja koje počinje krajem leta učvrstila svoj koren i mogla da zasija u punom sjaju.

Ovo je jedna od biljaka čije gajenje ne iziskuje posebno baštovansko iskustvo, a koja će vam sigurno za svaki vaš trenutak posvećene joj pažnje uzvratiti lepotom i opojnim mirisom.

Ona je višegodišnja biljka koja cveta baš onda kada sve počinje polako da zamire i odmara.

Njeno cvetanje može da traje sve do prvih snežnih, odnosno ledenih dana.

Svetlost

Hrizanteme vole direktnu svetlost i ona im najviše prija, ali čak i da je smestite na senovito i polusenovito mesto njoj to neće smetati.

Jedna je od najnezahtevnijih biljaka i sasvim dobro podnosi i manjak svetlosti, mada imajte na umu njeni cvetovi biće najlepši ako joj pružite dovoljno direktne svetlosti.

Tokom perioda cvetanja obično preuzima glavnu ulogu i centralno mesto u domu ili vrtu, dok je tokom zime i proleća možete skloniti na neko skrovitije mesto, gde će strpljivo čekati novu priliku da ponovo postane zvezda.

Vlažnost

Nakon sadnje ili presađivanja Hrizantema vodite računa da one dobijaju dovoljno vode.

Nikada nemojte dozvoliti da se zemljište potpuno osuši.

Kasnije, kada se biljka prilagodi na novi prostor polako redukujte zalivanje.

Tokom zime donji delovi biljke obično požute, ali oni služe da je zaštite od niskih temperatura, te ih nemojte uklanjati sve do proleća, kada je potrebno uklanjanjem dati prostora biljci da se razvija.

Da biste Hrizantemu zaštitili od mraza, ukoliko je držite napolju potrebno je da joj donji deo biljke zaštitite korom drveta ili malčom koju ćete obilno rasporediti uz biljku.

Vodite računa da prilikom zalivanja Hrizanteme ne kvasite listove ili cvetove jer ćete na taj sprečiti pojavu bolesti koje se mogu razviti.

Hrizantema održavanje

Trebalo bi da u proleće odsečete gornje delove stabljike nekih centimetar, dva od vrha i oblikujete biljku u grm kako bi kada dođe period cvetanja ona bila raskošnija i lepša.

Hrizantema zaista nije zahtevna biljka i veoma je izdržljiva.

Iako se kod nas najčešće ovo cveće nosi na groblje i povezuje za zagrobnim životom, retko da ćete u toku jeseni videti dvorište koje nema makar jednu stabljiku neodoljive Hrizanteme.

Vaš Evergreen!